İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

1 Temmuz’dan itibaren bankaların e-posta yoluyla ekstre, dekont, hesap özeti iletimi müşterinin talebine bağlı olacak. Söz konusu belgeler, güvenlik nedeniyle mobil uygulamalara yönlendirilecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yayımladığı yönetmelik uyarınca, bankaların elektronik ortamda müşterilerine ilettiği, hassas veri veya sır niteliğinde veri içeren her türlü ekstre, dekont, hesap özeti gibi bilgilerin, e-posta yoluyla değil elektronik bankacılık hizmeti sunulan kanallar üzerinden gönderilmesi esas olacak. 

Söz konusu düzenlemeyle, bankacılık bilgilerinin iletilmesinde Gmail ve Hotmail gibi yabancı şirketlerin sağladığı hizmetler kullanılmayacak. Bunun yerine yerli sunuculara sahip uygulamalarla iletilerek güvenceye alınması ve hassas verilerin yurt içinde kalması hedefleniyor.

Bankacılıkta 1 Temmuz 2020 itibarıyla hayata geçecek düzenlemeyle, hesap ekstresi, dekont, hesap özeti gibi bilgiler, internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden gönderilmesi esas olacak.

Bankalar, hassas bilgilerin kendi elektronik dağıtım kanallarının kullanılması için müşterilerine yönlendirme yapacak. Bankacılık uygulamalarını kullanamadığını belirten müşteriler, bankaya talepte bulunarak e-posta üzerinden bildirim almaya devam edebilecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: