İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD ve Rusya Avusturya’da Nükleer Müzakerelere Başlayacak

ABD ve Rusya delegasyonları, bir yıldan uzun bir aradan sonra nükleer cephaneliklerini görüşmek üzere Pazartesi ve Salı günü Viyana’da toplanıyor.

Heyetler yerel saatle sabah 8: 30’da Viyana’daki Niederoesterreich Sarayı’na vardıklarında gazetecilere herhangi bir açıklama yapmadılar.

Başkan Donald Trump, Rusya’ya karşı, üst uçuşlarda ve orta menzilli nükleer güçlerde de dahil olmak üzere birçok ABD anlaşmasını terk etti.

Silahların Kontrolü için Özel Başkanlık Elçisi Büyükelçi Marshall Billingslea, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov liderliğindeki Rus meslektaşları ile görüşmelerde ABD heyetine liderlik ediyor. Dışişleri Bakanlığı geçen hafta yaptığı açıklamada, silah kontrolünün geleceği ile ilgili olarak üzerinde anlaşmaya varılan konuları görüşeceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bu tartışmalara katılmaya açık bir davet verdi ve üç ülkenin de silah kontrol müzakerelerini iyi niyetle sürdürme ihtiyacını açıkça ortaya koydu” dedi.

Çin hükümeti Dışişleri Bakanlığı ile bu ayın başlarında “Çin’in nükleer silahsızlanma müzakerelerine katılma zamanı henüz gelmedi” diyen daveti reddetti.

2010 yılında kabul edilen ABD-Rusya Yeni START anlaşması, her iki tarafı da 1.550 konuşlu nükleer savaş başlığıyla sınırlandırıyor. 2021 Şubat ayında sona eriyor.

Silah uzmanları, ABD ve Rusya arasında karmaşık bir anlaşmayı yenilemek için çok sıkı olduğunu, Çin ile ilgili yeni bir antlaşmayı müzakere etmek ve kurmak yerine, ABD başkanlık seçimleri hızla yaklaşıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: