İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Android işletim sisteminden “biraz” ilham aldığı iOS işletim sisteminin 14. sürümünü duyurdu

İlk iPhone 2007’de piyasaya sürüldü ve Apple o zamandan beri yazılımında çeşitli değişiklikler ve iyileştirmeler yaptı. Bununla birlikte, iPhone’un ana ekran arayüzü o zamana kadar neredeyse hiç değişmedi. Yeni duyurulan iOS 14’te Apple, ana ekranı Android benzeri bazı özellikler içerecek şekilde güncelledi.

Yeni işletim sistemi, Apple Haritalar’daki EV şarj bilgileri, çevrimdışı çeviri ve yeni Memoji gibi sayısız küçük değişiklikler içeriyor. Arayüz değişiklikleri açık ara en dramatik değişikliktir. İPhone’un 13 yıllık varlığında ilk kez, ana ekranda widget’lara sahip olacaksınız.

Bir iOS balonunda yaşayan herkes için Android, ana ekrana widget eklemeyi uzun zamandır destekliyor. Öte yandan Apple, en sol ana ekran panelindeki “Bugün” görünümünde temel widget’lar için bir alan yaratmak kadar ileri gitti. İOS 14’te, widget’lar ana ekrana çıkabilecektir. iOS 14, widget eklemek ve özelleştirmek için yeni bir Widget Galerisine sahip olacak ve Apple, Smart Stack adlı bu özelliği tanıtmak için yeni bir widget oluşturdu. Bu widget, günün saatine göre önerilen uygulamaları görüntüler.

Widget eklemeden önce bile, iOS ana ekranı insanların yüklediği düzinelerce uygulama ile darmadağın olabilir. Bu widget’lar da çok yer kaplayabilir. Apple bunu yeni Uygulama Kütüphanesi ile ele aldı. Bu, yeni widget’lar kadar gösterişli olmasa da, iOS kullanıcılarının cihazlarıyla etkileşim biçiminde daha da önemli bir değişiklik olabilir. İlk kez, ana ekranınızın tam uygulama listenizi içermesi gerekmez. Yine, bu Android’den esinlenilmiş özelliklerden biri.

Uygulama Kitaplığı en sağdaki ana ekran panelinde bulunur. Temel olarak, cihazınızdaki uygulamaların otomatik olarak klasörler halinde gruplandırılmış tam bir listesidir. Uygulamaları hızlı bir şekilde bulmak için bir arama çubuğu da vardır. Bu tam uygulama listesi, “ana” ana ekranlarınızda widget’lara sahip her bir uygulamaya ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir; böylece widget’larınız arasında dağınık bir uygulama alt kümesine sahip olabilirsiniz. Her şey, Android için yıllarca sunduğu bir şey olan iOS için çok daha özelleştirilebilir bir ana ekran deneyimine katkıda bulunuyor.

Apple, WWDC açılış notu sırasında iOS 14’ün çıkış tarihini onaylamadı. Bununla birlikte, geçmiş sürümlere yönelik program, son yapının Eylül ayı boyunca başlayacağını gösteriyor.

Kaynak: ExtremeTech

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: