İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Borsa İstanbul, 115 bini aşarak yıl içi kayıplarını sildi

2020’ye 114 bin puan üzerinde başlayan BİST 100, yılın ilk yarısında en yüksek seviyeyi 22 Ocak’ta 124 bin puanı aşarak görürken en düşük seviyeyi ise 17 Mart’ta 82 bin puan ile gördü.

Koronavirüs salgının Çin ve Avrupa’nın ardından ABD’de etkisini artırması ve diğer ülkelerde de görülmesi ile küresel ekonomi Mart ayı sonunda yavaşladı. Nisan ayında ise kapanma noktasına geldi ve Mayıs’ta tedbirlerin gevşetilmesi ile yeniden faaliyete geçti. Salgının en etkili olduğu dönemde haliyle risk iştahındaki azalma tüm endekslerde sert kayba neden olurken Borsa İstanbul’da yıl içi en düşük seviyeyi gördü. Ancak sonrasında büyük dünya endeksleri ve gelişen ülke piyasalarındaki yükselişe katılan Borsa İstanbul, son haftalarda pozitif ayrışarak yükselişini hızlandırdı.

Fed Başkanı Powell’ın ekonomiye dair oldukça karamsar açıklamaları, salgının yeniden etkisini artırması ve ABD-Çin gerilimi küresel risk iştahında bir miktar bozulmaya neden oldu, borsa ise bu süreçte dahi kazançlarını korudu. Mayıs ayı ortasından itibaren yükselişini hızlandıran endeks bugün 115 bin 300 puana çıkara sene içindeki tüm kayıplarını sildi ve pozitif bölgeye geçti.

Günlük bazda %1,30 primli işlem gören endekste 120 bin ana hedef olarak izleniyor.

Kaynak: tr.investing.com
https://tr.investing.com/news/borsa-stanbul-115-bini-asarak-yl-ici-kayplarn-sildi-1976118

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: