İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul’da şu anda taksi ihtiyacı olmadığını belirterek, “Biz Türkiye’de siyasetin de kaderini değiştirecek bir STK ve topluluğuz” iddiasında bulundu

Anadolu Ajansı’na (AA) konuşan Aksu, Taksici esnafı olarak üzgün ve tedirgin olduklarını belirtti ve “Ama Büyükşehir Belediye Başkanımızın da bizim esnafımızı tamamen yok edeceğini düşmüyoruz. Eğer Sayın İmamoğlu’nun sözünü ettiği bu model hayata geçerse biz 17 bin 395 taksici esnafı olarak biteriz” dedi.

Aksu, araç ihtiyacı varsa bunun bilimsel çalışmayla ortaya konulması gerektiğini belirterek, “Üniversitemiz, valiliğimiz, belediyemiz, zabıtamız, esnaf odamız, emniyetimizin de olduğu bir komisyon kurulur ve bu komisyonla bilimsel bir araştırma yapılır. Taksi plakası ihtiyacı varsa bu rapora göre değerlendirme yapılır. Biz kesinlikle kiralama sistemini kabul etmiyoruz. Bizim emeğimiz, sermayemiz, tapumuz yok olur. Belediyenin öz malı olamayız. Biz bir İETT, tramvay, metrobüs değiliz. Devletten bu plakaları parayla satın aldık” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da şu anda taksi ihtiyacının olmadığını iddia eden Aksu, trafik sorunu çözülürse taksi sayısının şu anda yeterli olduğunu savundu.

İstanbul’da 17 bin 395 taksi bulunduğunu aktaran Aksu, “Biz Türkiye’de siyasetin de kaderini değiştirecek bir STK ve topluluğuz. Bir araç sahibiyle birlikte bir takside 3 kişi çalışıyor. 3 kişi çalıştığı zaman 52 bin çalışanımız var. Bunların da evde eşi ve çocukları ile beraber 250-300 bin kişilik bir aileyiz” diye konuştu.

Aksu, “Taksici lobisi” diye bir algı oluşturulmaya çalışıldığını ancak böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Her ürünü alıp sattığınız zaman bir yerde alıp satmanız lazım. Arsanızı, evinizi nasıl bir emlakçı aracılığıyla alıp satıyorsanız, bizim ticari araçlarımızın alım satımı ve komisyonculuğu da Bağcılar’da komisyoncuların olduğu bir merkez var, orada yapılıyor. Burada işini yanlış yapan esnaf var. Onların da düzeltilmesi lazım.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu ‘Çalar Saat’ programında ‘İstanbul’a 5 bin taksi’ projesinin detaylarını anlatmıştı.

İstanbul’da yaklaşık 30 yıldır yeni taksi plakası verilmediğini ifade eden İmamoğlu, “Toplam taksi sayımız, 17 bin 395. Yetmiyor, sıkıntı var. Bunu taksiciler de biliyor. Bazen taksi duraklarında insan taksi bulamıyor. Başka sistemler, korsanlar devreye giriyor” açıklamasını yapmıştı.

İmamoğlu’nun açıklamasına göre, projede şu detaylar yer alıyor:

– Elbise tek tip olacak, 3 vardiya çalışacak.

– Herkes istediği gibi hareket edemeyecek.

– 5 bin taksi elektronik sistemle donatılacak.

– QR koduyla, İstanbulkart’la taksi parası ödenebilecek.

– Özel tasarım taksi modeli yarışması başlatılacak.

– Bu proje ile birlikte kiralama modeli getirilecek, taksinin sahibi İBB olacak.

İmamoğlu açıklamasında ayrıca, “Korunaklı, pandemi sürecine uygun, taksiciyle müdahalesi olmayan… Bildiğimiz sarı taksi olacak, tarife aynı, her şey aynı. Sadece hem taksi eksiğini gidereceğiz hem de bir taksi modeliyle aslında piyasayı dengede tutacağız. Taksici esnafı için de hem taksilerini yenilemeyle ilgili hem de bu yeni modelle taksicilerin güvenliğini sağlamayla ilgili de yarışma açacağız. Bir nevi İstanbul’a özgü taksi üretimine de start vermiş olacağız bu çalışmayla” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: