İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Batman’dan Harvard’a… 2 milyon 750 bin TL’lik araştırma ödülünün sahibi Can: Türkiye’nin güncel bir bilim politikasına ihtiyacı var


“Urfa’da Oxford vardı da biz mi gitmedik” sözü, eğitimde fırsat eşitsizliğini en basit haliyle anlatan sözlerden biri olarak hafızalara kazınmıştı.

Yalnızca Şanlıurfa’da değil, Batman’da da köklü eğitim kurumları yoktu belki ama bugün Batmanlı bir genç, Amerikan Kanser Araştırma Kurumu ve İngiltere Kanser Araştırma Enstitüsü ortaklığında verilen 400 bin dolar (2 milyon 750 bin TL) tutarındaki Transatlantik Araştırma Ödülü’nün sahibi oldu.

Batman’da lise eğitimi gören, 2009 yılında ise İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun olan Geylani Can, aynı üniversitede başladığı yüksek lisansını İsveç’te tamamladı.

2012’de ise Cambridge Üniversitesi Gurdon Enstitüsü’nde doktoraya başlayan Can, daha sonra araştırmacı olarak Harvard Medical School’a (Tıp Fakültesi) geçti.

Çalışmalarını Harvard Üniversitesi Kimyasal Biyoloji ve Moleküler Farmakoloji Bölümü’nde sürdüren Geylani Can, çocuklarda gelişim bozukluğuna neden olan bir gen bozukluğu (mutasyon) keşfetti. Bilim insanı Can, DNA hasarı ve tamirleri üzerine uzmanlaştığı projesiyle binlerce kişi arasından 4 kişiye verilen 400 bin dolarlık ödülün sahibi oldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: