İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Libya’da derhal ateşkesten başka seçenek görmediğini söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye ve Mısır’ın da Moskova ile aynı görüşü paylaştığını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya’da taraflara çatışmaya son verme çağrısı yaptı. Lavrov Salı günü Moskova’da düzenlenen bir basın toplantısında Libya’daki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Lavrov, Libya’da derhal ateşkesten başka bir seçenek bulunmadığını söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile Libya’ya ilişkin telefon görüşmeleri yaptığını hatırlatan Lavrov, her iki bakanın da Moskova ile aynı görüşü paylaştığını dile getirdi. Rus Bakan, Libyalı taraflar arasında diyalog sağlanması için gereken şartların yerine getirilmesinde dış güçlerin her türlü çabayı göstermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Libya’da askeri çözüm arayışları konusunda uyarıda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı, “Müzakere masasına oturmamız ve bütün tarafların kabul edeceği bir uzlaşma aramamız gerekiyor” şeklinde konuştu. Lavrov, bu çerçevede Libya’nın üç tarihi bölgesi olan Sirenayka, Fizan ve Trablusgarp’ın eşit haklarla siyasi süreçte temsil edilmesi gerektiğini vurguladı. Lavrov, Rusya Dışişleri Bakanı, barışçıl bir çözüm Libya halkının kendisinin karar vermesi gerektiğini belirtti.

Rusya, Libya’da General Halife Haftar’ı destekleyen bir tutum izlerken Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek veriyor.

Kaynak: DW

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: