İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uzmanlardan Soylu’ya itiraz: Uyuşturucu ölümleri azalmadı, kayıtlara kalp krizi olarak giriyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 20 Haziran 2020’de Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Uyuşturucunun belini kırdık. Biraz daha gayret. uyuşturucuya bağlı ölümler 2017 yılında 941’den 2019 yılında 342’ye hızla düşmüştür. Mücadele ile düşüşe devam” dedi.

Soylu, paylaşımında Adli Tıp’tan alınan verilere göre doğrudan uyuşturucu maddelere bağlı ölümlerin yıllara göre dağılım grafiğine de yer verdi.

Soylu’nun “Uyuşturucunun beli kırıldı” açıklamasını bağımlılıkla mücadele eden uzmanlara da yönelttik.

Uzmanların Soylu’ya iddiasına ciddi itirazları var.

“Düşüş ölümlerin farklı nedenlerle kayıtlara girilmesinden”

“Uyuşturucu bağımlılığından kaynaklanan ölümlerin bu kadar düştüğünü düşünmüyorum. Bu rakamlar bana gerçekçi gelmiyor” diye sözlerine başlayan Yasemin Öney Cankurtaran, gerekçelerini şu iddialarla dile getirdi:

Bu düşüş uyuşturucudan kaynaklanan ölümlerin farklı nedenlerle kayıtlara geçirilmesinden kaynaklanıyor. Malum koronavirüs salgını sürecinde ölen insanların bazılarının ölüm nedeninin kayıtlara açık bir şekilde Kovid-19 olarak değil, bulaşıcı hastalık olarak geçildiği iddiası bizzat Türk Tabipler Birliği’nce gündeme getirildi. Benzer bir durum uyuşturucuda da var. Kişi uyuşturucu krizi sonucu kalp krizi veya beyin kanaması geçiriyor ancak ölüm nedeni kayıtlara kalp krizi veya beyin kanaması olarak geçiyor. Oysa onun ölümünü tetikleyen uyuşturucu krizi.

“Uyuşturucu ile mücadele başarılı, bağımlılıkla mücadele başarısız”
Türkiye’de uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele ile uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelenin birbirlerine karıştırıldığını söyleyen Cankutaran, “Evet hükümetin uyuşturucuyla mücadelede ciddi bir çabası olduğu gerçek. Ancak bağımlılıkla mücadelede aynı başarıyı gösterdiğini söyleyemem. BM Uyuşturucu ve Suç İle Mücadele Dairesi (UNODC) kayıtlarına göre uyuşturucudan kaynaklı ölümlerde Avrupa’da ilk sıralardayız” dedi.

Kaynak: Independent

Haberi orijinal kaynağında görüntülemek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz:
https://www.indyturk.com/node/200601/haber/uzmanlardan-soylu’ya-itiraz-uyuşturucu-ölümleri-azalmadı-kayıtlara-kalp-krizi

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: